Zalecenia związane z COVID-19
Uprzejmie prosimy o stosowanie się do poniższych zaleceń sanitarnych:
- Na badanie może przyjść Pacjent zdrowy (bez cech infekcji takich jak katar, stan podgorączkowy, kaszel)
- Na terenie przychodni obowiązuje nakaz noszenia maseczek
- Po wejściu do pracowni rezonansu prosimy o zdezynfekowanie rąk
- W oczekiwaniu na obsługę prosimy o zachowanie dystansu
- Prosimy o zgłaszanie się na badanie bez osób towarzyszących (lub jednej osoby w przypadku dziecka lub osoby wymagającej pomocy)
- Umawianie wizyt odbywa się telefonicznie
Zalecenia Ogólne
Na 4 godziny przed badaniem pacjent powinien pozostać na czczo, bez jedzenia oraz picia na wypadek konieczności podania środka kontrastowego. Osoby stale przyjmujące leki powinny je zażyć w dniu w którym jest wykonywany rezonans magnetyczny o zwykłej porze. Osoby wykonujące badania rezonans MR głowy prosimy o unikanie makijażu oraz stosowania niektórych kosmetyków, np. lakieru do włosów, gdyż zawarte w nich opiłki metalu mogą zakłócać pole magnetyczne, które w trakcie badania wytwarza rezonans i uniemożliwiać wykonanie badania.
Osoby ze wszczepionymi metalicznymi lub elektronicznymi ciałami obcymi, w tym stymulatorami serca, implantami ślimakowymi, endoprotezami oraz neurostymulatorami są zobowiązane poinformować o tym fakcie podczas rejestracji na badanie. W przypadku badań wymagających podania środka kontrastowego pacjent proszony jest o wypicie co najmniej 1,5 litra płynów w przeciągu 12 godzin w dniu poprzedzającym badanie, co ułatwi eliminację środka kontrastowego z organizmu.
Z uwagi na obecność silnego pola magnetycznego do pomieszczenia z aparatem MR prosimy nie wnosić metalowych przedmiotów, które mogą spowodować uszkodzenie aparatu MR lub spowodować obrażenia osoby badanej.
Nie należy także wnosić telefonów komórkowych, kart kredytowych, zegarków lub innych urządzeń elektronicznych, gdyż przedmioty te mogą ulec uszkodzeniu.
Co należy przynieść na badanie
Dla Państwa komfortu zalecamy przyjście na badanie w wygodnym stroju. Dokument tożsamości ze zdjęciem. Oryginał skierowania na badanie czytelnie wypełnionego przez lekarza z podpisem i pieczątką. Komplet posiadanej dokumentacji medycznej z wynikami dotychczasowych badań, w tym płyty CD, klisze, wypisy ze szpitala. Wyniki badania poziomu kreatyniny we krwi, które są niezbędne w przypadku badań wymagających podania środka kontrastowego, gdyż określają wydolność nerek. Skierowanie na badanie krwi wydaje lekarz kierujący.