Na czym polega badanie rezonansem magnetycznym?

Badanie rezonansem magnetycznego to jedno z najdoskonalszych badań wykorzystywanych w diagnostyce obrazowej. Badanie jest nieinwazyjne i pozwala na dokonanie oceny struktur anatomicznych całego ciała oraz ewentualnych patologii z dokładnością do kilku milimetrów. Szczególnie przydatne jest do  oceny ośrodkowego układu nerwowego (mózg i kanał kręgowy) i tkanek miękkich kończyn (tkanki podskórne, mięśnie i stawy). 

            

Badanie metodą rezonansu magnetycznego, w skrócie określane jako MR, stanowi sposób na uzyskanie bardzo szczegółowych obrazów narządów i tkanek w organizmie bez zastosowania promieniowania rentgenowskiego. Zamiast tego w badaniach MR wykorzystuje się silne pole magnetyczne, fale radiowe oraz komputer do uzyskania obrazów, które umożliwiają rozpoznanie potencjalnych urazów lub procesów chorobowych. W tym badaniu pacjenta umieszcza się w aparacie MR - zazwyczaj jest to długi magnes w kształcie tunelu, który jest otwarty na obu końcach. Następnie dzięki falom radiowym wytwarzane są sygnały, wychwytywane przez odbiornik w skanerze MR. Sygnały te są przetwarzane przez procesor komputerowy w celu uzyskania bardzo wyraźnych obrazów tkanek. Badanie MR jest bezbolesne, a pole magnetyczne nie powoduje żadnego znanego uszkodzenia tkanek. Skaner MR może od czasu do czasu wydawać głośne dźwięki (stukanie) podczas badania; użycie zatyczek do uszu lub słuchawek pozwala uniknąć narażenia na ten hałas. Pacjent może przez cały czas komunikować się z technikiem wykonującym badanie lub radiologiem przy użyciu systemu interkomu lub w inny dostępny w pracowni sposób.

         

Badania MR stały się preferowanym badaniem w diagnostyce wielu różnych dolegliwości lub zaburzeń dotyczących różnych części ciała. Pozwalają one uzyskać obrazy, które są w stanie wykazać różnice pomiędzy tkankami zdrowymi i zmienionymi chorobowo. Szczególnie przydatny rezonans magnetyczny jest w badaniach mózgu, rdzenia kręgowego, stawów, narządów jamy brzusznej, miednicy mniejszej, gruczołów piersiowych, naczyń krwionośnych, serca. Lekarze wykorzystują badania MR również do diagnostyki stwardnienia rozsianego (SM), a także badań kontrolnych pacjentów z SM. MR także znacznie ułatwia pracę przygotowujących się do operacji chirurgów, którzy wykorzystując tę metodę mogą dokładnie zapoznać się z lokalizacją zmian, jak i stanowi skuteczne narzędzie w diagnostyce i leczeniu pacjentów onkologicznych pozwalając na precyzyjne określenie umiejscowienia i rozmiarów guza. 1

         

 

 

Umów się na wizytę. Rejestracja: tel. 41 273 99 44

Rejestracja on-line kliknij tutaj